Bizi Arayın

0(212) 880 8686
0(212) 873 0724

Polikliniğimize Gelin

Cumhuriyet Mh. Atatürk Bl. Beycity AVM No:C/19 D:47 Beylikdüzü İstanbul

E-posta Atın

info@peradent.com

Dental implant, çeşitli sebeplerle kaybedilen dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla kullanılan, diş kökünü taklit eden titanyum vidadır. Titanyum olması sebebiyle tamamen biyouyumlu olan implantlar geleneksel kuron köprü ve total protezlere (takıp çıkarılabilen damaklar) göre daha sağlıklı, daha güvenli ve daha konforludur. İmplant operasyonlarında yoğun soğutma kullanıldığı için işlem sonrası implant başarısı daha yüksek olacaktır.

 

İmplantların faydaları nelerdir?

İmplant sadece eksik olan diş bölgesine uygulandığı ve diğer dişler ile bağlanmadığı için doğal dişlere zararı yoktur.

Geleneksel köprü ve protezlere göre daha sağlam, daha sağlıklı ve konforludur. • Tamamen dişsiz hastalarda, hareket edip hayatı zorlaştıran protezlerdense hastanın ağzından hiç kıpırdamayan daha sağlam protezlere dayanak oluşturabilir.

Diş eksikliğinin olduğu bölgelerde kemik erimesi fizyolojik olarak artmaktadır. Köprü ve protezler kemiğin erimesini engelleyici bir etki yapamazlar. Fakat implant, ilgili bölgede kemiğin aktive olmasını sağlayarak kemiğin erimesini yavaşlatmaktadır.

Eksik dişlerin yerine konması sonrasında hastaların özgüveninin yükseldiği görülmektedir.

İmplant sadece eksik olan diş bölgesine uygulandığı ve diğer dişler ile bağlanmadığı için doğal dişlere zararı yoktur.

Geleneksel köprü ve protezlere göre daha sağlam, daha sağlıklı ve konforludur. • Tamamen dişsiz hastalarda, hareket edip hayatı zorlaştıran protezlerdense hastanın ağzından hiç kıpırdamayan daha sağlam protezlere dayanak oluşturabilir.

Diş eksikliğinin olduğu bölgelerde kemik erimesi fizyolojik olarak artmaktadır. Köprü ve protezler kemiğin erimesini engelleyici bir etki yapamazlar. Fakat implant, ilgili bölgede kemiğin aktive olmasını sağlayarak kemiğin erimesini yavaşlatmaktadır.

Eksik dişlerin yerine konması sonrasında hastaların özgüveninin yükseldiği görülmektedir.

 

Herkese implant yapılabilir mi?

Eğer bir kimse, dental tedavilerini (dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, köprü… vs) yaptırabilecek kadar sağlıklıysa, implant yaptırmasın da hiç bir sakınca yoktur. Buna karşın genel sağlık durumu implanta kontrendikasyon oluşturan hastalar da olabilmektedir.
Kontrol altında tutulamayan diyabet, bir sene içinde geçirilmiş kalp krizi veya kalp ameliyatı, hamilelik ,titanyum alerjisi implant uygulaması açısından uygun değildir. Kontrol altındaki şeker hastaları, kalp hastaları, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar, kemik erimesi olan hastalar doktorlarından yazılı izin ve görüş alınması halinde implant yaptırabilir. Bu konuda en doğru bilgiye, çene cerrahisi uzmanınınızın muaynesi ve anemnezi sonucu ulaşılabilmektedir.

 

İmplant yapılırken acı çeker miyim?

İmplant operasyonlarından önce lokal anestezi yapılır. Bu nedenle operasyon sırasında hasta hiçbir şekilde acı ve ağrı hissetmez. Operasyon sonrası anestezinin etkisi geçtikten sonra implant yaptıran hastalarda hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar normaldir ve uzman hekiminizin size verdiği ilaç tedavisiyle geçecektir. Bazı istinai durumlarda, gerçekten hekim tarafından gerekli görüldüğünde, implant operasyonları genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

 

İmplantın başarısı nelere bağlıdır?

Son dönemde yapılan araştırmalara göre uzun dönem implant hastası takiplerinde %98 – %99 başarı oranı rapor edilmiştir.

İmplant Başarısını Etkileyen Faktörler;

  • İmplantın markası
  • Hekimin başarısı
  • Hastanın iyileşme potansiyeli
  • Hastanın genel sağlık durumunun iyi olması, kronik hastalığı olmaması
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Alkol ve sigara kullanımı (özellikle sigarra implant başarısını olumsuz yönde etkiler)
  • Diabet, hipertansiyon, kalp hastalığı

 

Diş çekilir çekilmez implant yapılabilir mi?

İmplantlar, genellikle diş çekimiyle aynı seansta yerleştirilebilir. Böylece hasta ikincil operasyonlara ihtiyaç duymaz. Fakat aynı seansta bu iki işlemin birlikte yapılmasını engelleyebilecek durumlar olabilir. Bunlar; çekilecek dişte akut bir enfeksiyon varlığı, kökteki kistik lezyon varlığı, çekilecek dişin çok köklü olması olabilir. Ayrıca diş çekimiyle aynı seansta implant uygulamalarında kemik greftleri ile destekleme ihtiyacı duyabilir. Doğru bir planlama için mutlaka uzman hekim muayenesi gereklidir.

 

 Yoğun bir iş tempom var, dişsiz kalmamam gerekiyor. İmplant sonrası aynı seansta dişlerim takılabilir mi?

İmplant tedavisinde ideal olan kemik ile implant arasında biyolojik bağın kurulmasını beklemektir. Fakat görsel açıdan dişsiz kalmanın mümkün olmadığı hastalarda risklerin kabul edilmesi halinde aynı seansta implantların üstüne dişler takılabilir. Bu prosedüre “İmmediate Early Loading” adı verilmektedir. Böylece hasta operasyondan sonra aynı seansta geçici dişleri ile evine gidebilir yaklaşık 2-3 haftalık süreçte daimi dişleri hazırlanıp takılır. Yine de unutulmamalıdır ki kemik ile henüz bağlantı kuramamış implant, çiğneme yükleri karşısında fazla dayanıklı olmayacaktır. Doğru planlama için uzman hekim muayenesi gerekmektedir.

 

Yanyana iki eksik dişim var. Sadece bir implant yaptırıp doğal dişlerimden destek alınan bir köprü yaptırabilirmiyim? Doğal diş ile implant birbirine bağlanarak köprü yaptırılabilir mi?

İmplant ve doğal dişlerin birbirne bağlanması önerilmemektedir. Doğal dişlerin etrafında dişin hareketine imkan veren periodontal alan bulunmaktadır. İmplantlar ise kemik ile bağlandıktan sonra kemik ile bir bütün olarak hareket eder. Bu nedenle implant ve doğal dişin hareket potansiyelleri farklıdır. Birbirine bağlanan implant ve doğal diş bir süre sonra kemik erimesini hızlandırır. Neticede implan ve ya doğal diş kaybedilebilir. Sonuçta implantları sadece implantlarla bağlamak daha doğru bir tercih olacaktır.

 

Sinüs lifting nedir? Riskleri nelerdir?

Üst çenelerde, arka dişlerin üstünde maksiller sinüs adı verilen boşluklarda bulunur. Üst arka dişlerin çekilmesi sonucu, yer çekimininde etkisiyle, sinüsler kemiği eritir ve aşağı doğru sarkar. Bu durumda implant yaptırmak isteyen hastada implant için yeterli kemik kalmayabilir. Üst çenede arka bölgelerde implant tedavisinde sarkan sinüsleri yukarı kaldirma işlemine “Sinüs Lifting” adı verilmektedir. Sinüsler yukarı kaldırıldıktan sonra kemik grefti (kemik tozu) ve membran gibi biyomateryal uygulamaları ile kemik desteklenir. Bu işlem genellikle implant operasyonuyla aynı seansta yapılabilmektedir. Fakat sarkıklığın çok olduğu ve kalan kemik dokusunun 1-2 mm olduğu durumlarda iki ayrı operasyon olarak uygulanması daha doğrudur. İki ayrı operasyon olarak uygulanan implant tedavisi 6 aya kadar uzayabilir. Sinüs lifting işlemi mutlaka alanında uzman olan hekimlerce yapılmalıdır. Kronik sinüziti olan hastalarda veya sinüs içinde retansiyon kistleri bulunan hastalarda riskli olabilir. Ayrıca operasyon sırasında sinüs zarında yırtılma veya konulan kemik tozlarında enfeksiyon gelişmesi oluşabilecek komlikasyonlardandır. Komplikasyonları en aza indirmek için iyi bir planlama şarttır.

 

Uzun yıllardır takıp çıkarılabilir protez kullanıyorum. Kemiklerimde çok erime var. İmplant yaptırabilirmiyim?

Yapılacak ağız içi ve radyolojik muayeneler sonucu implant uygunluğu uzman hekimler tarafından belirlenecektir. Kemik erimesi fazla olan hastalarda, arka bölgelerde implant için yeterli kemik olmadığında, ön bölgelere implant yerleştirilerek takıp çıkarılabilir protezler desteklenir. Bu sayede hastanın kullandığı protezler yeme, içme, konuşma gibi fonksiyonlarla hareket etmez ve ağızdan çıkmaz. Overdenture adı verilen protezler implantların üstüne takılan parçalarla ağıza oturtulur. Yalnızca hasta istediğinde, temizlemek amacıyla ağızdan çıkarılır. Bu avantajları nedeniyle overdenture protezle yaşlı hastalarda, kemik erimesi fazla olduğunda, protezlerin hareket etmesi ve çıkarmasından şikayet duyulduğunda hastalara iyi bir alternatif sunmaktadır.ns.

 

Her eksik dişin yerine bir implant gerekli midir?

Hastalarda diş eksikliği sayısı ve bölgesine göre buna karar verilir. Eğer yanyana üç veya daha çok diş eksikliği varsa iki veya daha fazla implant kullanarak köprü yapılabilmektedir. Her dişin yerine bir implanta gerek yoktur. Fakat ayrı bölgelerde tek tek olan dişlerin yerine diş sayısı kadar implant gerekmektedir.

İmplantın ömrü ne kadardır?

Yapılan araştırmalara göre titanyum kaynaklı implantlar 30 yıldan daha fazladır başarılı biçimde ağızda kalabilmektedir. Bunun sebebi elbetteki titanyumun fizyolojik ve biyolojik özellikleridir. Titanyum biyouyumlu olduğu için, allerji yapma ihtimali milyonda birdir.Çelikten daha dayanıklı ve paslanmaz çeliğin özgül ağırlığından %75 daha hafiftir.Titanyumun kırılmaya ve bükülmeye karşı mekanik dayanıklılığı çok yüksektir. Korozyona karşı paslanmaz çelikten daha dayanıklıdır. Titanyum birçok kuvvetli kimyasallardan etkilenmez.

 

İmplant operasyonu ne kadar sürer?

İmplant operasyonları kısa süreli işlemlerdir. Bir implantın yerleştirilmesi, normal koşullarda, 5-10 dakika sürmektedir. Fakat yapılacak işlemlerin türüne ve implant sayısına göre bu süre 1-2 saate de çıkabilmektedir.

 

İmplant tedavisi baştan sona ne kadar sürer, bu süreçte dişsiz mi kalacağım?

İmplant tedavisi; detaylı ağız içi ve radyolojik muayene sonrası ağız içine yerleştirilmesiyle başlar. İmplantlar sayıca çok bile olsa (hastanın sağlık durumu iyiyse) tek seansta yerleştirilebilir. Bu işlemden yaklaşık 7 gün sonra hastanın dikişleri alınır ve iyileşme kontrol edilir. Dişsiz kalan alanların iyileşmesi, hekim tarafından yeterli görülürse hemen 3 ay boyunca dişsizliği gidermek amacıyla geçici olarak kullanılacak geçici protezler için ölçü alınır. 1 hafta içinde hasta geçici protezleriyle hayatına kaldığı yerden devam eder. 3 aylık süreç implantın kemik ile biyolojik olarak bağlanması için gerekli olan süredir. Bu hastanın sağlık durumuna göre 2 ay olarakta belirlenebilir. 2-3 aylık bekleme süresi tamamlandıktan sonra yine radyolojik muayeneler yapılır. İmplant ve kemik ilişkisi uygunsa implant üstü protez prosüdürü başlar. Protezlerin yapımı yaklaşık 2 hafta sürer. 5-6 kez hekimle seans gerektirir.  Sonuç olarak implant ameliyatını takip eden 3-3,5 ayda hastanın tedavisi sonuçlanır. Bazı koşullarda hastalarda uygun kemik miktarı olmadığında, kemik tozu uygulamak gerektiğinde bu süreç uzayabilmektedir.

 

İmplant operasyonu sonrası neler yapılmalıdır?

Operasyon sonrası cerrahi işlem bölgesinde şişlik olması normaldir. Bu şişliği minimuma indirmek için operasyonu takiben ilk gün buz kompresi uygulanmalıdır. Hasta elindeki buz torbalarını işlem bölgesine yanak üzerinden 5 dk tutup, 5 dk dinlendirerek uygulayabilir. Operasyon sonrası ilk 2 gün kritiktir. Bu günlerde kanama riskini arttırabileceği için sıcak yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca ilk gün duş almak önerilmemektedir. Operasyondan sonraki ilk 2 gün yumuşak gıdalar tercih  edilmeli, operasyon bölgesine fazla baskılardan kaçınılmalıdır. Yine operasyonun ertesi günü ağız hijyenine özen göstererek dişleri fırçalamak gerekmektedir. Hekiminizin önerisi doğrultusunda ameliyat sonrası uygun yumuşak fırçayla dikişlerin üzerinde süpürme hareketiyle  temizlik sağlanabilir. Operasyondan sonra özellikle ilk günlerde sigara, alkol, asitli, baharatlı gıdalar, çay ve kahve önerilmemektedir. Sigara iyileşmeyi bozarak, ameliyat bölgesinde enfeksiyona neden olabilmektedir.

 

İmplant üstü protez nedir?

Çene kemiğine yapılan implantların üzerine yapılan metal alt yapılı veya zirkonyum alt yapılı porselen kuronlar ile  implantlardan destek alan takıp çıkarılabilir protezlerin tamamı implant üstü protezler olarak değerlendirilir.

Bize Ulaşın