Bizi Arayın

0(212) 880 8686
0(212) 873 0724

Polikliniğimize Gelin

Cumhuriyet Mh. Atatürk Bl. Beycity AVM No:C/19 D:47 Beylikdüzü İstanbul

E-posta Atın

info@peradent.com

Dolgu; çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir. Dolgu yapılırken, önce çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Etkilenen alanı temizlenir ve oluşan boşluk dolgu malzemesi ile doldurulur. Bakterilerin girebilecekleri boşlukları dolgu ile kapatılarak yeniden çürük oluşumu engellenmiş olur.

Günümüzde kullanılan dolgu türleri:

  • Amalgam (gümüş) dolgular
  • Kompozit (estetik) dolgular
  • Porselen inley ve onleyler

Herkes için aynı dolgu tipi uygun olmayabilir. Sizin için doğru dolgu tipini, çürüğün büyüklüğü, belirli maddelere karşı alerjiniz, dolgunun yapılması gereken diş bölgesi belirleyecektir.

Amalgam (Gümüş) Dolgular:

Aşınmalara ve kırılmalara karşı dirençlidir. Gümüş gri renginde olduğu için görünür bölgelerde kullanımı uygun değildir.

Kompozit (Estetik) Dolgular:

Doğal dişlerle aynı renkte dolgulardır bu yüzden doğal görünüm istendiği durumlarda kullanılır. Son zamanlarda gelişen teknolojiyle birlikte son derece dayanıklı kompozitler üretilmeye başlamasıyla hem ön hem arka bölge dişlerinde estetik dolgular yapılabilmektedir.

Porselen İnley veya Onley Dolgular:

Laboratuarda dişten alınan ölçüye uygun üretilir ve sonradan dişe yapıştırılır. Diş rengine uygun üretilebilir ve lekelenmeye karşı dirençlidir. Porselen restorasyon madde kaybının fazla olduğu dişlerde uygulanır ve dişin büyük bir bölümünü kaplar.

Bize Ulaşın