Bizi Arayın

0(212) 880 8686
0(212) 873 0724

Polikliniğimize Gelin

Cumhuriyet Mh. Atatürk Bl. Beycity AVM No:C/19 D:47 Beylikdüzü İstanbul

E-posta Atın

info@peradent.com

Protez Tedavisinin Amaçları

 1. Fonksiyonun sağlanması: Protez yapılamsının öncelikli amacı, hastanın rahatca yemek yiyebilmesini ve beslenebilmesini sağlamaktır.
 2. Estetik: Hastanın eksik dişlerinin yerine konulması yoluyla doğal bir gülüş sağlanması; ayrıca kemik erimesi sonucu kaybedilen destek dokuların kaide plağı ile yerine konulması ve de bu sayede dudak ve yanak gibi yüzün çeşitli bölümlerine destek olunması amaçlanır.
 3. Fonetik: Seslerin oluşmasında önemli bir rol oynayan dişlerin yerine koyulması, hastanın yeniden güzel ve de analaşılabilir bir biçimde konuşmasını sağlayacaktır.
 4. Psikolojik: Eksik dişlerin tamamlanması ve estetik bir gülüş, hastanın kendine olan güvenini arttırarak, insan ilişkilerinde daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Total Protezler

Çiğneme basıncını kaide plağı ve de mukoza (çene kemiklerinin üzerindeki yumuşak doku) yoluyla çene kemiğine ileten protezlerdir. Bu protezler, ağızlarında hiçbir doğal diş bulunmayan hastalara uygulanır ve gerektiğinde hasta tarafından çıkarılarak gerekli bakımı yapıldıktan sonra kolayca yeniden takılabilir.

Bu protez sayesinde sadece dişler değil, aynı zamanda kemik erimesine bağlı olarak miktarı azalan destek dokular da tamamlanış olur. Doğru planlanan bir protez aynı zamanda yaşla birlikte hastanın özlellikle dudak ve yanak bölgelerinde meydana gelen yumuşak dokulardaki kırışıklık ve çökmeleri de bir miktar tolere eder. Ayrıca bireysel diş dizimi ve estetik dişlerin kullanımı, doğal bir gülüş elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Parsiyel Protezler

Çiğneme basıncını tutucu kollar (kroşeler) yoluyla doğal dişler ve de kaide plağı yoluyla mukoza (çene kemiklerinin üzerindeki yumuşak doku) üzerinden çene kemiğine ileten protezlerdir.

Bu protezler, ağızda bulunan doğal dişlerin sayı ve konumlarının sabit köprü protezi yapımı için yeterli olmayan hastalara uygulanır ve gerektiğinde hasta tarafından çıkarılarak gerekli bakımı yapıldıktan sonra kolayca yeniden takılabilir.

Bu protez sayesinde sadece dişler değil, aynı zamanda kemik erimesine bağlı olarak miktarı azalan destek dokular da tamamlanış olur. Doğru planlanan bir protez aynı zamanda yaşla birlikte hastanın özlellikle dudak ve yanak bölgelerinde meydana gelen yumuşak dokulardaki kırışıklık ve çökmeleri de bir miktar tolere eder. Temel olarak parsiyel protezlerle aynı özelliklere sahiptir. parsiyel protezin bir modifikasyonu olarak kabul edilebilir. Ayrıca bireysel diş dizimi ve estetik dişlerin kullanımı, doğal bir gülüş elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Hassas Tutuculu Protezler

Uygun diş ve kemik yapısı olan vakalarda hassas tutucuların yerleştirilmesi sayesinde, kroşelerin neden olduğu estetik bozukluk da engellenmiş olur.

Hassas bağlantılı protezlerin avantajları:

 • Estetiğin daha iyi olması
 • Kullanımın ve de adaptasyonun klasik protezlere göre daha kolay olması
 • Tutuculuğun daha iyi olmasıdır.

 

İmplant Üstü Hareketli Protezler

Anatomik kısıtlamaların ve de implant yapılacak kemik miktarının sabit bir protez hazırlanmasına imkan sağlayacak sayıda implant yerleştirilmesine izin vermediği durumlarda, implant üstü hareketli protezlerin kullanılması tercih edilmelidir.

Özellikle alt çene total dişsiz hastalarda hareketli protez kullanımı, protezin tutuculuğunun yetersiz kemik miktarı, dil ve de yanaklar gibi hareketli organlar nedeniyle neredeyse imkansızdır. Böyle bir vakada günümüzde tercih edilen en basit çözüm, ön bölgeye yerleştirilecek minimum iki veya dört implantın üzerine yapılacak bir total protezdir.

Bu protezlerin geleneksel hareketli protezlere oranla çok sayıda avantajı vardır:

 • Tutuculukları çok daha iyidir.
 • Hastaya kullanım konforu sağlar.
 • Daha etkin bir çiğneme yapılabilir.
 • Hastanın adaptasyon süreci daha basittir.
 • Hasta normal konuşmasına kısa sürede kavuşabilir.
 • Kalan kemik dokusu korunmuş olur.
 • Klasik total protezlere oranla daha küçük hazırlanabilir.
 • Gerektiğinde hasta tarafından kolaylıkla çıkartılabilir.

Metal Destekli Kuron ve Köprü Protezleri

Kuron protezleri; dişlerin ağız içerisinde görülen kısımlarını restore etmeye yarayan ve çeşitli materyallerden yapılan protezlerdir. Genelde dişlerde dolgu yapılamayacak kadar fazla madde kaybı olduğunda veya farklı estetik beklentilerin mevcutiyetinde tercih edilir.

Köprü protezi; gövde ve dayanak yoluyla doğal dişler üzerine gelen çiğneme basınçlarını periodonsiyum (dişi çevreleyen dokular) ve alveol kemiği (diş mevcutiyetinde dişi çevreleyen kemik) aracılığıyla çene kemiğine ileten protezdir. Dişsiz boşluğun aşırı uzun olmadığı ve de boşluğun her iki tarafındaki dişlerin sağlıklı olduğu durumlarda uygulanır.

Köprü protezlerinin yapım amaçları:

 • Kaybedilen dişin yerini alır
 • Fonksiyon
 • Estetik
 • Fonasyon gibi faktörlerin devamlılığını sağlar.

Geçmişte metal altyapılar, kırılgan bir yapıya sahip olan porselene destek olması amacı ile kullanılırdı. Metal kullanımı, özellikle porselenin yeterli kalınlığa ulaşamadığı bölgelerdeki gri yansıma, opak görüntü ve özellikle dişeti kenarlarında oluşan gri bant gibi estetik dezavantajların yanında, alerji ve de hijyen gibi sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Bu nedenle, günümüzde gelişen teknolojiler ile birlikte porselenin yapısının da ğüçlenmesi ve de “diş renginde” altyapıların diş hekimlerinin kullanımına sunulması, metal kullanımının hızla terk edilmesine neden olmaktadır.

 

Metal Desteksiz (Tam Seramik) Kuron ve Köprü Protezleri

Dişlerin ağız içerisinde görülen kısımlarını restore etmeye yarayan ve çeşitli materyallerden yapılan protezlerdir. Genelde dişlerde dolgu yapılamayacak kadar fazla madde kaybı olduğunda veya farklı estetik beklentilerin mevcutiyetinde tercih edilir.

Uygulama Alanları:

 • Diş çürükleri veya kırıklarına bağlı madde kayıpları
 • Çapraşıklıkların düzeltilmesi
 • Diastemaların (diş aralıkları) kapatılması
 • Dişlerdeki aşınmaların giderilmesi
 • Dişlerdeki renkleşmelerin düzeltilmesi
 • Beyaz bir gülüş sağlanması
 • Dişlerin boylarının uzatılması

 

Zirkonyum Altyapılar:

Artan estetik beklentiler, metal altyapıların yerine diş renginde altyap arayışlarının artmasına neden olmuştur. Tam seramik sistemler uzun yıllardır tek diş restorasyonlarında veya ön bölgelerdeki kısa köprü protezlerinde başarıyla uygulansa da, çiğneme kuvvetlerinin fazla olduğu bölgelerde ve de 3 üyeden uzun köprü protezlerinde uygulanmaları endike değildi. Zirkonyum uzun yıllardır uzay sanayinde, otomotiv sanayinde ve de ortopedide kalça protezlerinde başarıyla kullanılan yüksek dirence sahip bir materyaldir.

Son yıllarda bilgisayar destekli tasarım ve de üretim yapan sistemlerin diş hekimliğinde yaygınlaşması ile birlikte, zirkonyum da kuron ve köprü protezleri için altyapı hazırlanmasında başarıyla kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyumun kullanımıyla, klasik metal destekli köprü protezlerinin uygulanabileceği her vakada metal içermeyen, diş renginde restorasyonların yapılabilmesi de artık mümkün olmuştur.

Estetik ve doğal bir görüntüye sahip dişler, sosyal ilişkilerin kurulmasında önemli bir anahtarıdır, kişinin kendine güvenmesini sağlar. Kusursuz dişler ve kazanılmış bir gülüş bedensel sağlığın, sosyal ilişkilerin ve mesleki başarının tanımında önemli bir rol oynar. Estetik ve de doğalı en iyi taklit edebilen mükemmel restorasyonlar yönündeki arayışlar, tam seramik sistemlerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Bu materyallerin optik özellikleri ve bütünlüğü, doğal diş dokusunun mükemmel bir biçimde taklit edilebilmesini sağlamaktadır. Restorasyonun üzerine gelen ışık, farklı seramik tabakalarında kırılarak dişetine iletilir. Bu sayede dişeti doğal dişlerde olduğu gibi canlı, taze, pembe bir renk elde eder, arzulanan pembe estetik sağlanmış olur. Metal destekli restorasyonlarda ise gelen ışık metal yüzeyinden yansıyarak, doğal olmayan opak bir görüntüye ve de dişeti kenarlarında gri bir bant görülmesine neden olur.

Doğala Yakın ve Mükemmel Işık Geçirgenliği

Tam Seramik Sistemlerin Başlıca Avantajları:

 • Işık geçişine izin verirler ve restorasyon kenarında dişetinin rengi korunur.
 • Yüksek bir estetik potansiyeline sahiptirler.
 • Optik özellikleri bakımından doğal dişlerle yüksek benzerlik gösterirler.
 • Mikrosızıntının minimum olması nedeniyle restorasyon altında sekonder çürüklere daha az rastlanır.
 • Doku uyumu tüm restoratif materyaller içinde en iyisidir.
 • Yüksek doku uyumu sayesinde klinik ömürleri daha uzundur.
 • Metal alt yapının kullanılmaması, metal alerjisi ve toksik reaksiyon riskini ortadan kaldırır.
 • Genellikle bilgisayar destekli teknolojiler yardımıyla üretilmelerinden dolayı üretimleri daha kolay ve güvenilirdir.

Bize Ulaşın